Plagiátori medzi nami

Autor: Richard Krupička | 6.5.2014 o 21:24 | (upravené 6.5.2014 o 23:02) Karma článku: 4,20 | Prečítané:  614x

Každý študent si občas dovolí okopírovať "kúsok" textíku do svojej seminárky. Aspoň keď vie, že môže. Ak sa na to príde, má zväčša problém. Trest. Čo však v prípade, keď k takémuto konaniu dôjde pri vysokoškolskom pedagógovi?

Minule som mal rande s pekným dievčaťom. Študuje na UKF. V Nitre. Ževraj je to fajn škola, ale...

Vždy sa nájde niečo, čo študenta irituje. Buď predmet, učiteľ, či iná nespravodlivosť. Taký je už život. Časom sa s tým človek vyrovná, aj tak mu nič iné neostáva. Ťažšie sa Vám však bude vyrovnávať s faktom, že problémy Vám robí človek, čo je plagiátor.

Plagiátor, teda človek, čo ľúbi kopírovať prácu iných a (hrdo) ju vydávať za svoju, je človek ako každý iný. Kopíruje, prepisuje, ctrl + c, ctrl + v. Klasika. Šmrnc klasiky sa však začína strácať v prípade spojenia s osobou vysokoškolského pedagóga. Viacerí z UKF to už asi tušíte. Ide o pani PhDr. A.K., PhD.

Nebudem zverejňovať celé meno. Zainteresovaní vedia a ostatným sú mená ľahostajné. Ak nie, odporúčam google.com. Radšej by som však poukázal na princíp. Morálny princíp.

Učiteľ či pedagóg, základná škola, stredná škola, vysoká škola. Vzor na každej úrovni. Aspoň by ním mal byť. Netvrdím, že by to tak malo byť. Aj tak asi Sokrates, Platón či Aristoteles budú potrebovať kýbel, aby to strávili. Aj Komenský sa tuším obracia. Zdravím aj Konštantína Filozofa, pod ktorého menom sa publikovalo. Ak pedagóg nezvládne nekopírovať, ak to dokonca na konferencii prednáša pod svojím menom, potom podajte kýbeľ aj mne. A inak...rovno dva! Prečo? Lebo:

V Nemecku sa kvôli plagiátorstvu odstupovalo z ministerských postov, v Maďarsku odstúpil prezident, aj francúzi svojich potrestali.

Slováci akosi zabudli. Nevadí. Škola hrou. Fraška pokračuje aj počas skúškového obdobia, kedy študenti deň pred opravným termínom - večer pred opravným termínom netušia, či majú ísť, či nemajú ísť na skúšku. Čakanie na odpoveď Vášho mailu je ako čakanie na Godota. Stojíš na vlakovej stanici, a aj tak vieš, že ten tvoj vlak nepríde. Psina.

Sľuby, že známku budú mať včas, boli plané ako tie hrušky z minulého roka. Nevadí, možno sa dajú odšťaviť. Či sa to dá aj v prípade tejto situácie, to pochybujem. Dievčatám a chlapcom z UKF-ky však želám veľa trpezlivosti, odolnosti a šťastia. Budú ho potrebovať. Možno aj na ukončenie ročníka, keďže tak trošku sú zablokovaní vďaka snahe, či skôr ne - snahe pedagóga.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

ŠPORT

Zuzula: Ľudia v Lyžiarskej asociácii nerozumejú športu

Už roky bojuje s lyžiarskou asociáciou.

DOMOV

Fico v Kľaku: Fašizmus tu je a v zelených tričkách chodí po vlakoch

Zastavte experiment, Banskej Bystrici nepriniesol nič, vyhlásil premiér.


Už ste čítali?