Joint? Jasné, posuň...

Autor: Richard Krupička | 28.4.2014 o 1:48 | (upravené 4.5.2014 o 20:08) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  119x

Spomalený svet. Ako z Matrixu. Niekto je možno veselý. A niekto má možno paranoje. Sú takí, ktorým to nič neurobí, ale aj takí, čo sú neschopní pohybu. A mladiství. Počkaj, mladiství? To snáď nie. Veď máme účinné antikampane.

Marihuana. Tráva. Ganja. Weed. Grass.

Ak by som pokračoval, postupne by som sa prepracoval cez všetky rôzne slangy a názvy, ktoré táto omamná látka má. Mená dostáva od pravidelných konzumentov, ale aj tých, čo ju raz vyskúšali a nikdy viac neužili. Omamná látka s mnohými menami, mnohými milovaná, mnohými zatracovaná.

Táto omamná látka, ktorá má históriu dlhšiu než koloniálna Amerika sa akosi vypracováva na vrchol rebríčka preferencií. Zo všetkých strán nás začínajú médiá alarmovať informáciami, že decká už na základných školách užívajú marihuanu. V správach vidíme, ako nezletilých chlapcov zatýkajú v parkoch za pol gramu sušiny. A ževraj si ju pichajú a policajné výpočty hovoria jasne - sú to 4 dávky! Neviem, ako to spočitali, ale derivácie mi nikdy nešli a hádať sa s ľuďmi, ktorí vyštudovali policajnú akadémiu, nebudem.

Takto. Často v takýchto chvíľach neviem, či sa smiať, alebo plakať. Policajti, ktorí by snáď mali byť najväčšími odborníkmi na marihuanu ju rátajú na dávky. Potom niekto z davu prehlasuje, že si ju pichajú do žíl. A hlavne, každý rok na školách trápna a nudná prednáška o tom, ako to škodí.

Ak toto je antikampaň, tak bieda. Nečudujem sa, že mladiství siahajú po drogách, alkohole, cigaretách. Namiesto motivácie len zákazy a kázanie. Neviem, možno sa doby zmenili, ale keď som bol tínedžer ja, zakázané ovocie chutilo najlepšie, ideálne zo susedovej jablone. Minule ma zastihol akýsi výskum a jeho výsledky. Viac ako polovica deviatakov na základnej škole už má skúsenosť s marihuanou. Čas na poplach? No, neskoro, chlapci! A to, že zatvoríte malých chlapcov nič nerieši. To je len také bu-bu-bu. Neefektívne, odveci. Ono sa hovorí: klopete na zlé vráta! Nuž, maštaľ ste si pomýlili.

Poďme sa na to ale pozrieť z pohľadu teenagera (aspoň si natrénujem empatiu) - modelová situácia:

Mám 14. Vyrastám v Petržalke(kľudne aj iná mestská časť, schovajte si tie predsudky o drogovom raji). Počúvam Hiphop a Majk Spirit práve vydal nový album. Dokonca dostal cenu. Na odovzdávaní poďakoval marihuane za inšpiráciu. Aj tak mu všetci tlieskali. Má peniaze, má "swag", má "fame", má všetko, čo chce - aspoň tak to vidím. V textoch spieva o pití, žúrkach, na trávu tiež nezabudne. Môj veľký vzor to má v živote dobre zariadené a ja to chcem tiež tak. Budem sa mu podobať, napodobňovať ho, preberať jeho správanie. Mimochodom, ten starší chalan z vchodu ma minule ponúkol. Chalan má 21, to je česť. Starší chalan ma pokladá za rovnocenného, to neodmietnem, nedám mu príležitosť o mne zapochybovať. Idem do toho.

Nie je to tak vždy. Niekedy to je zvedavosť. Niekedy starší brat, inokedy príležitosť blysnúť sa v partii.

Nech je to tak, či onak, prednáška 40-ročného chlapíka o drogách by ma v piatok dopoludnia v škole nezaujímala. "Zívačka." Nemá mi čo povedať, veď ja som si na nete už pozrel všetko, stavím sa, že viem i viac. Trápny blbec, kto vie, či to vôbec niekedy vyskúšal....

 

Možno úplne odveci modelová situácia, neuskutočniteľný výplod mojej fantázie. No mojou úlohou nie je pátrať po spôsobe, ako sa mladí k drogám dostali. Chcel som iba poukázať na štrbinku, ktorá je viac verejným tajomstvom ako nevidená. Čísla hovoria jasne. Chce to zmenu v prístupe. Riešenie Vám však neponúkam. Nájdite ho Vy. A trebárs si odpáľte jointa, aby sa Vám lepšie premýšľalo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

ŠPORT

Zuzula: Ľudia v Lyžiarskej asociácii nerozumejú športu

Už roky bojuje s lyžiarskou asociáciou.

DOMOV

Fico v Kľaku: Fašizmus tu je a v zelených tričkách chodí po vlakoch

Zastavte experiment, Banskej Bystrici nepriniesol nič, vyhlásil premiér.


Už ste čítali?